Domov / PODCASTY,HOMÍLIE / Zamyslenie správcu farnosti k 3.pôstnej nedeli

Zamyslenie správcu farnosti k 3.pôstnej nedeli

Každý človek túži po šťastí. A hlavne po láske. Žena – Samaritánka z evanjelia , ktoré sa číta na 3.pôstnu nedeľu ( por Jn 4, 5-42), nebola iste výnimkou. Smädná prichádza k studni uhasiť prirodzený smäd vodou. Čakal ju tam Ježiš. Nádherným rozhovorom pomohol žene uvedomiť si, že okrem normálneho smädu jestvuje aj hlbší smäd duše človeka  po šťastí, láske. A že tento smäd môže definitívne a plnohodnotne uhasiť jedine ten, kto má prameň vody prúdiacej do večného života, ba, kto sám je tým prameňom- teda ten, ktorý sa s ňou rozprával.  Súčasný zaneprázdnený človek si väčšinou tento smäd neuvedomuje. A ak áno, tak len občas. A hasí ho rôznymi spôsobmi, o ktorých je presvedčený, že ho urobia šťastnými.  Na chvíľu to v mnohých prípadoch funguje. Ale len na chvíľu. Smäd sa ozve znova a s ním aj nespokojnosť človeka. Darmo, pravdu má sv.Augustín, ktorý tvrdí, že naše srdce je nespokojné, kým nespočinie v Bohu. Svätá pravda, dosvedčí  každý, kto túto skúsenosť má.  Mnohí o týchto veciach ani len netušia, iní úplne stratili vieru v to, že to tak je. A tak hľadajú a nenachádzajú, klopú na nesprávnych dverách a stále dookola to isté- pocit nespokojnosti nie a nie odísť. Úzkosť, strach a pocit prázdnoty patria k  hlavným diagnózam dnešného človeka. A nie a nie sa poučiť z toho, že ani technika, ani zábava, ani konzum nepomôžu.  Kresťanstvo odpoveď má. Pozná cestu k prameňu, ktorý uhasí ten nekonečný smäd po šťastí , daruje život a pokoj v plnosti.  Pomôcť súčasnému človeku, aby vykročil na túto  cestu k prameňu večného života, ktorým je Ježiš, je ústrednou výzvou našich dní.  Výzvou pre tých, čo tvrdia, že Ježiša poznajú, stretávajú sa s ním, veria v neho. Ktorí si uvedomujú, že ich životné svedectvo bude autentické natoľko, nakoľko sami  pijú z tohto prameňa, ktorým je Kristus. On jediný je cestou, pravdou a životom.

Ľudovít Malý

Viac si všímať Pánove príkazy ( adventné zamyslenie 10.12.2021)

Väčšinou si ľudia pokoj spájajú s oddychom, nestresovaním sa. Prorok Izaiáš ale vidí priamu súvislosť …