Domov / PODCASTY,HOMÍLIE / Matovičov rovnaký meter na všetkých? Výsmech zdravého rozumu!

Matovičov rovnaký meter na všetkých? Výsmech zdravého rozumu!

Nik so zdravým úsudkom nespochybňuje nutnosť náležitých opatrení v súvislosti so šírením epidémie Koronavírusu. Ich prijímanie si vyžaduje ale rozvážnosť a odborné posúdenia. Z akých odborných posúdení vychádzal premiér, keď do zákazu hromadných podujatí s účinnosťou 1.10.2020 zahrnul aj zákaz verejných sv. omší? Sú kostoly tak vysokorizikovými miestami ako sú bary, oslavy, školy a firmy? Kde je Matovičov rovnaký meter na všetkých? Pokiaľ je známe, k zdokumentovaniu šírenia nákazy na bohoslužbách došlo ani nie v 5 prípadoch. Jestvuje odborný posudok o tom, že kostol je vysokorizikové miesto? Z úst odborníkov počúvame, kde všade sú vysoké riziká šírenia nákazy , ale o kostoloch až tak nepočuť. Prečo asi? Zrušili sme púte, hromadné odpusty, prijali sme prísne opatrenia v kostoloch, skracujeme omše, kázne, vetráme, dezinfikujeme, dodržiavame rozstupy , starších nechávame doma, ukázali sme ochotu dokonca prijať mimoriadne výnimky- sv. prijímanie do rúk atď , atď. Dá sa povedať , že veľmi dôsledne zachovávame nariadenia a vedieme ľudí k zodpovednému prístupu. Zaujímavé je, že sv. omše nezrušili ani v krajinách, kde je epidemiologická situácia podstatne horšia. Toto premiér nazýva vyvážený prístup ? Akceptácia akéhokoľvek opatrenia priamo súvisí aj s úrovňou a zrozumiteľnosťou komunikácie. Komunikoval Matovič s našimi nadriadenými- biskupmi? To mu nestojí za to udržiavať dobré vzťahy s Cirkvou, ktorá väčšej časti tohto národa výrazne pomáha ľuďom vyrovnávať sa s náročnými výzvami súčasnosti ako aj s dôsledkami ťažkých a nepopulárnych rozhodnutí , ktoré politici musia prijímať pre spoločné dobro? Človek prichádzajúci do kostola hľadá ostrov, kde si môže pokojne vydýchnuť a pozdvihnúť svoj pohľad od všetkého , čo ho ťaží k vyšším sféram a načerpať silu a pokoj. Toto ľudia, ktorí do kostola chodia, dobre vedia. A politici by si mali uvedomiť, ako návštevy bohoslužieb priamo vplývajú na duševné a tým aj telesné zdravie človeka. Vy sa staráte o chod štátu a my o duševné zdravie človeka. Robte to aspoň tak dobre, ako tí, čo v kostoloch rozsievajú dobré ( Božie!) slovo prinášajúce pokoj a posilnenie a tak prispievajú k rastu celkovej harmónie človeka , čo vyplýva aj na to, aby ľudia vládali pracovať, žiť a prijímať ťažké rozhodnutia politikov. Potrebujeme sa navzájom. Úcta k druhému je ocenením jeho prínosu k spoločnému dobru. Spôsoby slovenského premiéra už dobre poznáme: chaotické riadenie štátu, nevypočítateľnosť a o úrovni komunikácie a reprezentovania tejto krajiny škoda hovoriť. Výborne to zhrnula prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom príhovore občanom 28.9.2020: „…prijímať rozhodnutia, ktoré sú primerané a zdôvodnené“, komunikovať zrozumiteľne. Každý súdny človek si urobí obraz o tom, ako ďaleko od týchto pravdivých slov pani prezidentky je súčasný slovenský premiér. Premiér asi zabudol, ako Cirkev ochotne prijala všetky nutné a požadované opatrenia počas prvej vlny šírenia koronavírusu. Neviem, aký meter má premiér Matovič na mysli, keď hovorí o rovnakom metre na všetkých, jedno ale s istotou viem, nie je  rovnaký na všetkých! Je to Matovičov meter… Dobré spôsoby robia dobrých priateľov, pán premiér. Spôsob Vašej komunikácie je nie len chaotický a nedôstojný premiéra SR, ale vyrába množstvo nepriateľov aj z radov tých, ktorí vám na začiatku vášho vládnutia fandili a vkladali do vás nové nádeje. Našim biskupom držím palce ( a modlím sa), aby mali dostatok odvahy a robili múdre rozhodnutia a ukázali , že Cirkev, ktorá robí toľko dobra pre tento národ si zaslúži, aby jej čelní predstavitelia boli prizvaní, keď sa majú robiť tak závažné rozhodnutia, ako je zákaz slúženia verejných sv. omší. Spôsob, akým to urobil premiér je nie len nedôstojný ,ale aj nerozumný. Každý rozumný človek by totiž dobre zvážil stratégiu komunikovania rozhodnutia, ktoré bude mať dopad na ľudí, pre ktorých je sv. omša jednou z najcennejších skutočností ich života. A takých ľudí je u nás na Slovensku , Pán Boh zaplať, dosť. Každý rozumný človek by veľmi , veľmi dobre zvážil, či by vôbec prijal také opatrenie, ako je úplný zákaz verejných sv.omší, ak by zvážil všetky relevantné argumenty pre a proti.

Ľudovít Malý
( autor ja katolícky kňaz)

Viac si všímať Pánove príkazy ( adventné zamyslenie 10.12.2021)

Väčšinou si ľudia pokoj spájajú s oddychom, nestresovaním sa. Prorok Izaiáš ale vidí priamu súvislosť …