Aktuálne správy
Domov / Aktuálne / Aktualizované k 26.11.2021! Fungovanie farnosti počas lockdownu:

Aktualizované k 26.11.2021! Fungovanie farnosti počas lockdownu:

Fungujeme nasledovne:

MERAŠICE

Sv. omše slúžené neverejne ( časy slávení treba sledovať podľa oznamov).

V nedeľu sv.omša neverejná o 8.00, po nej rozdávanie sv.prijímania s možnosťou vyspovedať sa, presne tak ako počas 2. vlny pandémie, čiže kňaz ide po dedine ( trasa a časy, v ktorých správca farnosti príde pred váš dom budú také, ako počas 2.vlny). Toto je možné na základe výnimky- individuálna pastorácia a zároveň výnimka na cestu do práce ( kňaz ide za veriacimi, ktorí sú jeho “ prácou“). 

BISKUPOVÁ

Sv. omše slúžené neverejne ( časy slávení treba sledovať podľa oznamov).

V nedeľu sv.omša neverejná o 15.00, po nej rozdávanie sv.prijímania s možnosťou vyspovedať sa a to tak, že veriaci sám vojde po sv.omši do kostola prichádzajúc ako ten, čo ide na individuálnu pastoráciu Toto je možné na základe výnimky- individuálna pastorácia a zároveň výnimka na cestu do práce ( kňaz ide za veriacimi, ktorí sú jeho “ prácou“). 

KAPINCE

Rozdávanie sv.prijímania v nedeľu tak, ako počas 2. vlny pandémie, čiže o 12.30 ( uplatnenie výnimky pre kňaza- cesta do práce a individuálna pastorácia). Sv. omše v Kapinciach nebudú slávené. 

Okrem toho na  požiadanie možno prísť po osobnom dohovore.   

Prosím, aby ste sa navzájom informovali .  

 

Opatrenia platné od štvrtka 25. novembra 2021

Núdzový stav

Vláda SR vyhlasuje dňom 25. novembra 2021 na obdobie 90 dní na celom území Slovenskej republiky núdzový stav.

Zákaz vychádzania

Vláda SR zároveň obmedzuje slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania od 25. novembra 2021 v čase od 05.00 hod. do 01.00 hod. nasledujúceho dňa, do odvolania, najneskôr však do 9. decembra 2021.

Zákaz zhromažďovania sa

S účinnosťou od 25.novembra 2021 v rámci vyhláseného núdzového stavu sa zakazuje zhromažďovať sa v počte nad 6 osôb, okrem osôb žijúcich v jednej domácnosti.

Pravidlá pre Cirkev:

– individuálna pastorácia

(na požiadanie vyslúženie svätej spovede, podanie svätého prijímania, duchovný rozhovor. Platí, že pri individuálnej pastorácii sa v priestoroch nesmú tvoriť rady čakajúcich)

– obrady krstu, pohrebu, sobáša

– sväté omše s účasťou veriacich sú povolené iba ONLINE (bez účasti ľudu)

zdroj: https://www.tkkbs.sk/showpage.php?name=covid_automat

————-

Reakcia slovenských biskupov na ohlásený plošný zákaz verejných bohoslužieb:

Bratislava 24. novembra (TK KBS) Po tlačovom brífingu, na ktorom bol oznámený nový lockdown spojený s plošným zákazom verejných bohoslužieb, sa slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS, stretli online a následne požiadali Tlačovú kanceláriu KBS o publikovanie spoločnej reakcie, ktorú prinášame v plnom znení:

„Opätovný lockdown je veľkým sklamaním. Konferencia biskupov Slovenska od začiatku pandémie podporovala tak dodržiavanie opatrení, ako aj očkovanie pre všetkých, ktorým to zdravotný stav dovoľuje. Pretože nám záleží na každom ľudskom živote, na situácii nemocníc a pretože vidíme vyčerpanie zdravotníkov, prijali sme už mnoho obmedzení a trpezlivo všetkých motivujeme k zodpovednosti. Bol však daný prísľub, že verejné slávenie bohoslužieb už nebude zakázané. Lockdownu aj plošnému zákazu verejných bohoslužieb bolo možné sa vyhnúť. Sme veľmi roztrpčení, že k nemu opätovne dochádza. Plošný zákaz verejných bohoslužieb nepovažujeme za primeraný v situácii, keď zostáva množstvo iných oblastí života otvorených – a žiadame jeho čo najskoršie odvolanie. Pohľad do susedných krajín, ktoré dôsledne rešpektujú náboženskú slobodu ukazuje, že aj tu existujú iné riešenia.“

O správca farnosti

pozri tiež

Milión detí sa modlí ruženec 18.10.2021

Milión detí sa modlí ruženec je aktivita nadácie Pomoc trpiacej Cirkvi s cieľom vyprosovať jednotu a mier! …