Aktuálne správy
Domov / PODCASTY,HOMÍLIE / V boji proti nepriateľom spásy

V boji proti nepriateľom spásy

Je kresťanstvo bez kríža autentickým nasledovaním Ježiša? Určite nie, reagovala by zrejme väčšina kresťanov, veď predsa kríže máme v kostoloch, na retiazkach, v domácnostiach, pri cestách a bez symbolu kríža si nevieme kresťanstvo predstaviť, je to najdôležitejší symbol. Nuž áno, je to pravda, ale nie celá. Ježiš totiž hovorí, že ten, kto chce ísť za ním, musí vziať svoj kríž a tak ho nasledovať ( por. Lk 9, 23-24). Vieme, čo tým myslel? Pravidelne sme svedkami chápania kresťanstva ako náboženstva, ktoré má človeku dávať najmä útechu, náboženstva, ktoré by nestálo človeka veľa námahy a pokiaľ možno by človeku nespôsobovalo veľké problémy napr. v spoločnosti… Ale nasledovať Krista znamená počítať  s rôznou škálou ťažkostí na tejto ceste. Nepriateľ má rôzne podoby a vysporiadať sa s ním znamená bojovať, teda podstúpiť námahu.  Presne tieto slová o boji sme počuli v modlitbe dňa omše na Popolcovú stredu: v boji proti nepriateľom spásy. Nejde len  o to, čo môže prísť zvonka  ( okolnosti, ľudia), ale najmä o nepriateľa v nás. My ich latinskej – katolíckej cirkvi poznáme ako hlavné hriechy, ale ja uprednostním uspriadanie starých mníchov siahajúcich do prvých storočí na Východe ( Egypt, Sýria, Palestína). Oni hovoria o nerestiach a menujú tieto: nestriednosť v jedle, smilstvo, lakomstvo, hnev, smútok, acedia- omrzelosť- úzkosť srdca, kenodoxia- márna sláva, pýcha. Títo mnísi ( neskôr samozrejme ich poznanie bolo obohatené o nové poznatky aj v oblasti psychológie) boli majstrami, mali skúsenosť v tomto boji a vypracovali skúsenostnú stratégiu, ako postupovať v boji proti nerestiam. Vysporiadať sa s neresťami, podľa mníchov, znamená bojovať s nimi.  ( Aký rozdiel: kresťanstvo len útechy a kresťanstvo aj ako boj. Kam sme v tejto veci, pokiaľ ide o pohľad na kresťanskú vieru, dospeli…). A účinné prostriedky v boji proti týmto nepriateľom spásy sú tie, o ktorých hovoril Pán v evanjeliu ( por. Mt 6, 1-6. 16-18). Teda skutky pokánia: modlitba, pôst, almužna. Oni pomáhajú krotiť naše zlé sklony.

Krátke tipy:

K pôstu: zriekam sa = sloboda od vecí ( nie som otrokom), – toho, čo mi bráni duchovnom raste, – navodím si hlad, aby siom si pripomenul duchovný hlad po Bohu ( túžba)

K modlitbe: nemáme čas, málo času….poznáme to. PP František: „venovať čas je znakom lásky: ak nevenujeme niekomu čas, znamená to, že ho nemáme radi“. J.Filip: Ako len môžeme tvrdiť, že milujeme Boha, pokiaľ sa s ním nestretávame v modlitbe ( Čas pre Boha).  = boj so Zlom- Nemožno vyhnať inak, len modlitbou a pôstom ( Mk 9, 29).

K almužne: väčšinou sa dáva z prebytku…pp František: Nemám dôveru k almužne, ktorá nebolí…( a nejde len o peniaze…námaha+ čas…) a keď dávam, neozerať na človeka zhora…

 

                                      Požehnané pôstne kráčanie za Kristom!      

                                                                                                                         Ľudovít Malý

O správca farnosti

pozri tiež

PODCAST: Oživiť vedomie učeníctva

Vypočujte si nový podcast: Oživiť vedomie učeníctva